سرمایه‌داری شکست خورده است؛ بعدش چه؟ جان بلامی فاستر ترجمه‌ی هومن کاسبی
تقی روزبه :نگاهی به ببانیه اخیررضاپهلوی به مناسبت چهلمین سالگردانقلاب
نسرین هزاره مقدم : مطالبه‌گری معلمان: دگرگونی در شکل و محتوا
حسن اردین : بیماری و ناتوانی چپ و درماندگی آن ازسازماندهی مبارزات طبقه کارگر
بیانیه مشترک سندیکاها و تشکل‌های مستقل کارگری و بازنشستگان، در مورد تعیین دستمزد سال ۱۳۹۸
محمد قراگوزلو : سرمایه داری دولتی شوروی! سوسیالیسم در یک کشور و انقلاب زودرس! قسمت ۲۹
«نمایندگان انحصاری و قابل‌اعتماد طبقه‌ی پرولتر»[1] 2 نوشته‌ی : پی‌یترو دی پائولا ترجمه‌ی : بهرام صفایی
کنترل کارگری و انقلاب 4 نوشته‌ی : ویکتور والیس ترجمه‌ی : دلشاد عبادی
بهزاد مالکی : آیا برای مردم ونزوئلا انتخاب دیگری باقی مانده است؟!
ستون خبر
ادامه محرومیت دسته جمعی زندانیان سیاسی بیمار رجایی شهر کرج از دریافت خدمات درمانی
گزارش اعتراض رانندگان و کارگران شرکت واحد (عدم حضور در محل کار) در روز دوم اسفند
امروز سه شنبه حداقل ۹ تجمع اعتراضی برگزار شد
پوستر تدارک برگزاری روز جهانی زن در ونکوور کانادا
امروز حداقل ده حرکت مطالباتی و صنفی صورت گرفته است
گزارش برخورد فیزیکی با خانواده اسماعیل بخشی و طرح سه اتهام جدید علیه این فعال کارگری
پانزدهمین روز بیخبری از پروین محمدی
فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل: شکنجه و اعتراف گیری اجباری را متوقف کنید! آزادی و امنیت اعضای آی تی اف در سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران را تضمین کنید!
ستون خبر
تدارک سپاه برای عملیات "انتقام بزرگ" در سیستان و بلوچستان
دادستان شوش به جای پاسخگویی به خانواده اسماعیل بخشی، دستور بازداشت مادر اسماعیل را داد!
۳۶۳ روز #حبس درویشان گنابادی در زندان‌های قرچک، تهران بزرگ و اوین
اسماعیل بخشی برای اعتراف علیه خودش، تحت فشار است!

.

همزمانی اعتصاب سراسری رانندگان و کامیونداران با این اعتصاب نشانه ای از همبستگی شان است. در تعدادی از شهرها و بویژه شهرهای کزدستان نه تنها بازار که کل شهر یه حالت تعطیل درآمده است. بانه, سنندج و مهاباد از آنجمله اند. نیروهای رژیم با ترفندها و تهدید های متنوع در پی شکستن اعتصاب هستند. در تبریز شایع کردند که برق ناحیه بازار را قطع خواهند کرد و تلاش هایی انجام گرفته است تا به زور مغازه ها را باز کنند.

ارسال وسیع پیامک های تهدید آمیز نیز از جمله کوشش های عناصر رژیم برای پایان دادن به اعتصاب سراسری است. این پیامک ها بخشا از اتاق اصناف ارسال شده است. در شهر تهران اعتصاب تنها به بازار ختم نمیشد بلکه مغازه های بسیاری از جمله صرافی ها و طلافروشان نیز در حمایت از اعتصاب بازاریان مغازه های خود را بسته و یا کرکره را تا نیمه پائین کشیده بودند.

رکود بازار و گرانی فزاینده از جمله مواردی هستند که به آن معترضند. نیاز به اتحاد و همبستگی بسیار گویاست و وحشت مسئولین نظام نیز از همینجاست. قطع بسیاری از شبکه های ماهواره ای و انداختن پارازیت قوی از جمله مواردی هستند که نشان از هراس حاکمان دارند.

اصفهان – بانه – سنندج – مهاباد, تهران, تبریز, مشهد, کرمانشاه, شهرضا, مبارکه, کرمان, البرز, بوکان, میاندوآب, رشت, برازجان, رفسنجان, کرج, کنارک, چابهار, هیرمند, ایرانشهر, سقز, مریوان, قصر شیرین, سنقر کلیایی, گرگان, زنجان, اراک, اندیشه, گرگاب, ارومیه, کازرون, گناوه, پارس آباد مغان, پیرانشهر, رفسنجان, پاوه, ابهر, زاهدان, نیکشهر, نطنز, قزوین, جوانرود, سراوان, قم, بندر ترکمن, مراغه, قشم, فولادشهر, خاش و شهرهای دیگر شاهد اعتصاب بازاریان و مغازه داران بوده است حال آنکه همزمان رانندگان کامیون و ترانزیت در هفدهمین روز اعتصاب سراسری خود بسر میبرند.

نارضایتی و میل به تغییر بنیادین نظام امروزه همگانی شده است. کارگران, معلمان, دانشجویان, بازنشستگان, پرستاران, جوانان و بیکاران, زاغه نشینان, کسبه و بازاریان, رانندگان کامیون, سپرده گزاران, اقلیت های مذهبی و... با اعتراضات و اعتصابات خود خواستار حذف حاکمیتی هستند که جز قتل و غارت و فساد و تحجر دستاوردی برای مردم کشورمان نداشته است. آنچه در حاشیه نمایان است نقش رسانه های وابسته ای همانند بی بی سی فارسی است که با تاخیر و در سطوری چند این اعتصاب سراسری را در سه شهر مختصرا! انعکاس داده است.

این واقعه که در نوع خود کم نظیر است بیانگر نقش بسیار پراهمیت و تعیین کننده اعتصابات سراسری علیه ستم و فساد استبدادی است و نشان میدهد که همبستگی عمومی اقشار و طبقات در این زمینه بسیار کلیدی است. علی خامنه ای اینروزها بیش از پیش به بی اثر بودن فرمان آتش به اختیار خود واقف است و علیرغم پشتیبانی های اصلاح طلبان اما دریافته است که هیچ سلاحی در برابر اراده عمومی مردم کارساز نیست.

بهروز سورن