رفیق فرهاد محسن پور کارگری پیشرو و انسانی شجاع و فداکار بود که در شمال کشور و در یکی از روستاهای اطراف چالوس متولد شد. در همان سالهای آغازین کودکی، پدرش که آخوند بود، خانواده را ترک نمود .

 

فرهاد با مادر و دیگر اعضای خانواده اجبارآ به تهران عزیمت کردند و در جنوب شهرتهران (خزانه بخارایی) ساکن گشتند و از آنجایی که پدر او به هیچیک از مسئولیتهای پدرانه خویش به خصوص تامین معاش وی و خواهران و برادران کوچکش عمل ننمود  فرهاد مجبور شد پس از اتمام تحصیلات ابتدایی برای تامین معاش خود و خانواده اش به عنوان کودک کارکر به بازار کار بپیوندد .

 

با آغاز انقلاب ۱۳۵۷ به صفوف سازمان چریکهای فدایی خلق ایران پیوست و در محلات فقیرنشین جنوب تهران فعالیت می نمود. او همچنین از اعضای فعال "سندیکای کارگران بافنده سوزنی" تهران بود .

 

با انشعاب در سازمان چریکهای فدایی خلق در خرداد ۱۳۵۹ ابتدا به جناح "اکثریت" پیوست، اما خیلی زود با مطالعه مداوم آثار مارکسیستی و نیز کتب و نشریات "راه کارگر"، در اواسط سال ۶۰ به صفوف سازمان راه کارگر پیوست و در کمیته غرب تشکیلات تهران فعالیت نوین خود را شروع نمود. بی شک او سازمانگری قوی بود که با تلفیق مبارزه مخفی و نیمه علنی در شرایط اختناق فاشیستی دهه شصت، بسیار توانا با محافل کارگری ارتباط برقرار می نمود و آنها را هدایت میکرد چرا که خود زاده محیط های کارگری بود .

 

او در کنار فعالیت سیاسی و کارگری، به شعر و بویژه شاملوی عزیز بسیار علاقه داشت و خود نیز گاهآ شعر می سرود.

 

رفیق فرهاد محسن پور که در راستای رهایی کارگران و زحمتکشان ایران برای سرنگونی رژیم اسلامی سرمایه داری و استقرار آزادی و سوسیالیسم مبارزه میکرد، در بهمن ۱۳۶۵ پس از تعقیب و گریز طولانی، همراه با رفقا: ضیاءالدین نادری و یوسف آبخون دستگیر شد و پس از تحمل شکنجه های بسیار در جریان قتل عام زندانیان سیاسی ایران در شهریور ۱۳۶۷ به جرم کمونیست و مرتد بودن به همراه هزاران زندانی سیاسی دیگر اعدام گردید و برای همیشه "خاورانی" شد.

 

او در آخرین نامه برای مادر فداکار و زحمتکش و دیگر اعضای خانواده اش اینچنین نوشت:

 

"مغنی بزن چنگ بر ارغنون - ببر از یاد من فکر دنیای دون

                                     مغنی ساز و طرب آغاز کن - به قول و غزل قصه ای دیگر آغاز کن "

 

یادش را با ادامه راهش جاودانه سازیم!

 

کمیته مرکزی سازمان راه کارگر 

در همدردی با مردم سیستان و بلوچستان و در همبستگی با جنبش انقلابی برای سرنگونی رژیم اسلام و سرمایه

همزمان با گسترش تظاهرات و تدارک برای سازماندهی اعتصاب عمومی،

کمک رسانی به سیل زده گان را از یاد نبریم! 

سازمان ما از همه انسانهای ازاده در داخل و خارج از کشور میخواهد که کمکهای نقدی و غیرنقدی خود را مستقلا سازماندهی و به دست مردم محروم بلوچستان و سایر مناطق سیل زده برسانند.

--------------------------------------------

اطلاعیه مشترک نیروهای کمونیست و چپ 

جنبش آبان ماه ادامه دارد!

"جمهوری اسلامی نابود باید گردد"!

ما شش حزب و سازمان کمونیست و چپ، ضمن اظهار همدری با بازماندگان تراژدی سقوط هواپیما و جانباختن ١٧٦ انسان بیدفاع اعلام میکنیم که خامنه ای و بالاترین مقامات جمهوری اسلامی بجرم چهار دهه نسل کشی، بجرم کشتار ١٥٠٠ نفر از عزیزانمان در آبانماه ٩٨ و بجرم کشتار مردم عادی در واقعه اخیر باید محاکمه شوند. ما از مبارزات انقلابی برای سرنگونی جمهوری اسلامی قاطعانه حمایت میکنیم و خود را بخشی از این مبارزه برحق میدانیم. از نظر ما پایان دادن فوری به مصائب و مشقات دهها میلیون مردم ایران و منطقه در گرو سرنگونی انقلابی جمهوری اسلامی و استقرار یک دولت انقلابی و کارگری است.

-------------------------------------------

کمیته مرکزی سازمان راه کارگر

جنایت جنگی رژیم اسلامی علیه هواپیمای مسافربری

و تداوم جنبش انقلابی در ایران

ما ضمن ابراز اندوه و همدردی عمیق با خانواده جانباختگان فاجعه ساقط کردن هواپیمای مسافربری، نسبت به عروج مجدد و تداوم جنبشهای اعتراضی و انقلابی  و اشتعال بیش از پیش آن در ایران تردیدی نداریم. این تظاهرات مردمی و ضداستبدادی عمومی و ضد سرمایه داری جاری، بیش از هر زمان لازم است با پیکارهای طبقاتی کارگران و زحمتکشان گره بخورد و با موجی از اعتصابات عمومی و سیاسی کارگری و مردمی پیوند زده شود. تقویت یا ایجاد تشکلهای کارگری در محیط کار و شوراها و تشکلهای مردمی در محلات و محیط زندگی، باید بیش از هر زمان در دستور کار فعالین پیشرو قرار گیرد. تنها با تقویت عنصر سازماندهی ، تشکیلات و هماهنگی است که میتوان اعتراضات پراکنده و یا خیزشهای مقطعی را به سوی یک انقلاب مداوم سوق داد.

------------------------------------------------------

اعلامیه کمیته مرکزی سازمان راه کارگر

درباره ترور قاسم سلیمانی 

دور جدید رویارویی ایران و امریکا و مخاطرات آن برای مردم خاورمیانه و جنبش های اجتماعی 

براى  تماس با ما لطفا از آدرسهاى زير استفاده كنيد
 
contact@rahkargar.com

دفتر یادبود جانباختگان راه کارگر

سرنوشت تاریخی آموزه‌ی کارل مارکس : و.ا. لنین ترجمه‌ی رسول قنبری
راه رستگاری از نولیبرالیسم : جورج مونبیو ترجمه‌ی محمود حایر
فروریزش سرمایه‌داری جهانی: برآمدن چپ رادیکال : سمیر امین
سرمایه‌داری شکست خورده است؛ بعدش چه؟ جان بلامی فاستر
کار غیرمادی : ولفگانگ فریتز هاگ ترجمه‌ی حسن آزاد
مرکز کارگری لاتینی ها در نیویورک : دیوید لوین ترجمه: نسرین ابراهیمی
زنجیره‌های جهانی کالا و نوامپریالیسم: جان بلامی فاستر و دیگران
این بحرانِ سرمایه‌داری، ساختاری است : گفت‌وگو با سمیر امین ترجمه‌ی کمال اطهاری
تلویزیون برابری در یوتیوپ