واکنش‌ها به طرح صلح کاخ سفید برای خاورمیانه، سریع، صریح و در مجموع منفی بود. محمود عباس گفت طرح ترامپ یک توطئه است. اردن این طرح را ناعادلانه خواند. روسیه و آلمان خواهان مشارکت بیشتر فلسطینی‌ها شدند. بریتانیا محتاطانه حمایت کرد.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین ساعتی بعد از آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در یک نشست خبری مشترک با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل از طرح صلح خاورمیانه موسوم به «معامله قرن» رونمایی کرد، در سخنانی در رام‌الله از مخالفت قاطعانه فلسطینی‌ها با این طرح خبر داد. عباس گفت:

«قدس فروشی نیست و طرح شما توطئه‌ای است که به ثمر نمی‌نشیند و هرگز دولت فلسطینی بدون قدس را نخواهیم پذیرفت.»

بر اساس طرح کاخ سفید: اورشلیم (بیت‌المقدس) پایتخت تقسیم‌ناپذیر اسرائیل باقی می‌ماند. این طرح حاکمیت اسرائیل بر دره اردن و دیگر نقاط کرانه باختری و مرز شرقی اسرائیل را به رسمیت می‌شناسد و همچنین خواهان خلع سلاح حماس و حذف تسلیحات از غزه است. در مقابل متعهد می‌شود که کشورهای خارجی  ۵۰ میلیارد دلار در کشور فلسطین سرمایه‌گذاری کنند. رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در ادامه سخنان خود در رام الله گفت:

«هیچ چیز جدیدی در طرح ترامپ نسبت به آن چیزی که دو سال پیش شنیده بودیم وجود نداشت و طی این دو سال موضع ما تغییری نکرده و امروز نیز هرگز تغییر نخواهد کرد.»

محمود عباس در ادامه سخنانش اعلام کرد که مذاکرات فلسطینیان را با هدف ایجاد یکپارچگی آغاز می‌کند.  رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین گفت:

«با جنبش مردمی مسالمت‌آمیز با طرح ترامپ مقابله خواهیم کرد و به برگزاری انتخابات ریاستی و پارلمانی در کرانه باختری، غزه و قدس پایبند هستیم.»