علیرضا شیرمحمدعلی زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ روز دوشنبه از سوی ۲ نفر از زندانیان جرائم قتل عمد و مواد مخدر با چاقو مورد حمله قرار گرفت و پس آسیب شدید از ناحیه گردن و شکم پیش از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد.

به گزارش منابع حقوق بشری، در حدود ساعت هشت و بیست دقیقه شامگاه دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸, علیرضا شیرمحمدی زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۱ اندرزگاه ۱۱ زندان تهران بزرگ موسوم به «سوئیت»، توسط ۲ نفر از زندانیان جرائم خطرناک و غیرمرتبط با زندانیان سیاسی بنامهای محمدرضا خلیل زاده متهم به حمل و نگهداری مواد مخدر و حمیدرضا شجاع زاده متهم به قتل عمد و محکوم به اعدام که در بند زندانیان سیاسی در زندان تهران بزرگ نگهداری می شوند، با چاقو مورد حمله قرار گرفت. ضربات چاقو به شاهرگ و شکم علیرضا شیرمحمدعلی اصابت کرد. او پیش از رسیدن به بیمارستان جان خود را از دست داد.

علیرضا شیرمحمدعلی ۲۱ ساله و اهل محله نازی آباد تهران در تاریخ ۲۴ تیرماه ۱۳۹۷ به دلیل فعالیت در فضای مجازی بازداشت و از بابت اتهامات توهین به خمینی، توهین به رهبری, توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.
علیرضا شیرمحمدی در تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ در اعتراض به آنچه که وضعیت بسیار بد و نامناسب نگهداری زندانیان در زندان تهران بزرگ بود با هدف انتقال به زندان اوین دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده بود. او در تاریخ ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ در پی وعده از سوی نماینده دادستان که به زندان تهران بزرگ رفته بود بعد از ۳۴ روز به اعتصاب غذای اعتراضی خود پایان داده بود.

به گزارش حقوق بشر در ایران، زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندانهای ایران با موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که ناشی تحمل حبس در زندان هاست. مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسائل بعنوان یک اهرم فشار به زندانیان سیاسی استفاده میکنند.
رعایت اصل تفکیک جرائم که یکی از بزرگترین خواست های زندانیان سیاسی در ایران است، از سوی جمهوری اسلامی همواره نقض می شود. مسئولان زندان ها با تحریک زندانیان دارای جرایم خطرناک، آن ها را وا می دارند که زندانیان سیاسی را مورد تهدید، ارعاب و آزار قرار دهند. با توجه به سابقه ی این گونه برخوردها هنوز معلوم نیست، آیا این تحریک ها در قتل علیرضا شیرمحمدعلی در زندان نقش داشته است یا نه.