بی بی سی:‌روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی در روز جمعه، ۳۱ خرداد (۲۱ ژوئن)، از تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای عملیات نظامی علیه ایران و تغییر این تصمیم خبر داده است.

این روزنامه به نقل از "منابع متعدد دولتی" آمریکا که از آنان نام نبرده نوشته است که رئیس جمهوری دستور حمله به نقاطی در داخل خاک ایران را صادر کرده بود اما پس از مشورت با دستیاران و مذاکره فشرده با رهبران کنگره، تصمیم خود را تغییر داد.

روز گذشته در واکنش به سرنگونی یک فروند پهپاد آمریکایی با موشک سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، آقای ترامپ به رایزنی با مشاوران خود و همچنین مذاکرات فشرده با رهبران کنگره ایالات متحده پرداخت و به نوشته نیویورک تایمز، حتی تا ساعت هفت شب گذشته به وقت محلی همچنان انتظار حمله نظامی به ایران می‌رفت اما رئیس جمهوری تصمیم گرفت از واکنش نظامی صرفنظر کند.

این روزنامه به نقل از یک مقام ارشد دولتی نوشته است که در زمان لغو تصمیم رئیس جمهوری، مراحل اولیه اجرای عملیات نظامی انجام شده بود و از جمله تعدادی هواپیما برنامه پرواز خود را آماده کرده، چند کشتی در مواضع حمله قرار گرفته و موشک‌های تهاجمی برای پرتاب به اهدافی در داخل ایران آماده شده بودند اما این دستور ناگهان لغو شد.

مشخص نیست که لغو دستور آقای ترامپ نتیجه ملاحظات سیاسی داخلی و بین‌المللی بوده یا موضوعات تدارکاتی او را از این اقدام منصرف کرده است.

گفته شده است که قرار بود عملیات نظامی، احتمالا شامل انهدام ایستگاه‌های رادار و پایگاه‌ها و تجهیزات موشکی ایران، در ساعات شب صورت گیرد تا احتمال تلفات غیرنظامی و کشته شدن پرسنل نظامی به حداقل کاهش یابد. سخنگوی کاخ سفید از تایید یا تکذیب خبر لغو دستور رئیس جمهوری خودداری ورزیده است

روز گذشته، آقای ترامپ در پاسخ به سئوالی در این مورد که واکنش او نسبت به سرنگونی پهپاد آمریکایی چه خواهد بود گفت که "به زودی متوجه خواهید شد." اظهارات آقای ترامپ یادآور سخنان او قبل از حمله موشکی آمریکا به یک پایگاه نظامی سوریه در واکنش به استفاده حکومت آن کشور از اسلحه شیمیایی در آوریل سال ۲۰۱۷ بود. برخی منابع پیش‌بینی می‌کردند که وی در نظر دارد به عنوان یک اقدام تنبیهی عملیاتی را علیه مواضع نظامی ایران انجام دهد. آقای ترامپ گفته بود که اگر حمله به یک هواپیمای سرنشین‌دار صورت گرفته بود، وضعیت "به مراتب جدی‌تر بود."

روزنامه نیویورک تایمز نوشته است که مشاوران و مقامات دولت آمریکا در مورد واکنش نظامی اختلاف نظر داشتند و در حالیکه شماری از مقامات وزارت خارجه و شورای امنیت ملی با چنین اقدامی موافق بودند، منابع نظامی ابراز نگرانی می‌کردند که ممکن است حمله نظامی در حال حاضر به درگیری گسترده‌تر در منطقه منجر شود و آمریکاییان را به خطر اندازد. گفته می‌شود که حمله به پهپاد آمریکایی باعث تقویت موضع کسانی در دولت و کنگره شده است که از شدت عمل علیه جمهوری اسلامی به خصوص پس از ماجرای انفجار و حمله به نفتکش‌ها در خلیج فارس و دریای عمان حمایت کرده‌اند.

روز گذشته، مقامات کاخ سفید با رهبران کنگره در اتاق عملیات کاخ سفید ملاقات کردند و دیدگاه دولت در زمینه حمله سپاه پاسداران به پهپاد آمریکایی را برای آنان توضیح دادند. رهبران کنگره پس از این ملاقات خواستار تلاش آقای ترامپ برای کاستن از تنش شدند و از او خواستند قبل از هرگونه اقدام نظامی مجوز لازم را از کنگره کسب کند.

آقای ترامپ تاکید داشته است که پهپاد آمریکایی هنگام پرواز در آب‌های بین‌المللی هدف قرار گرفته که نقض قوانین مربوط به آزادی پرواز است اما مقامات جمهوری اسلامی گفته‌اند که به این پهپاد در داخل حریم هوایی ایران شلیک کردند.

نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل در نامه‌ای به شورای امنیت نوشته است که قبل از شلیک موشک، به پهپاد چند بار در مورد ورود به حریم هوایی ایران هشدار رادیویی داده شد. وی گفته است که جمهوری اسلامی خواستار جنگ نیست اما "مصمم است تا قاطعانه ازمرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود دفاع کند." در روزهای اخیر، مقامات مختلف جمهوری اسلامی بر دفاع از مرزهای ایران تاکید نهاده و همگی تجاوز به مرزها را "خط قرمز نظام" توصیف کرده‌اند.

هنوز مشخص نیست که دولت آمریکا و متحدان آن به عملیات نظامی روز گذشته سپاه پاسداران چه واکنشی نشان خواهند داد یا نه و در صورت بروز واکنش، آیا اقدام آمریکا شکل نظامی خواهد داشت یا به محدودیت های اقتصادی سنگین تری علیه جمهوری اسلامی منحصر خواهد ماند.

ملاقات هوک و مقام نظامی سعودی

در خبر دیگری در مورد بحران در روابط آمریکا و جمهوری اسلامی ایران، برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران با خالد بن سلمان، معاون وزارت دفاع عربستان در ریاض ملاقات و گفتگو کرده است.

به گزارش منابع خبری، محور گفتگوهای دو طرف را "حملات اخیر در منطقه" تشکیل داده است.

رویترز: هشدار ترامپ به تهران از کانال عمان در مورد حمله قریب‌الوقوع

رادیو فردا: خبرگزاری رویترز روز جمعه، ۳۱ خردادماه، در گزارشی اختصاصی از هشدار دونالد ترامپ به مقامات جمهوری اسلامی در مورد «حمله قریب‌الوقوع» خبر داد.

این خبرگزاری به نقل از مقاماتی در ایران که به نام‌شان اشاره نکرد می‌گوید که پیغام ویژه رئیس جمهور آمریکا از طریق حکومت عمان به تهران رسانده شده است.

پیغام ویژه رئیس جمهور آمریکا به مقامات جمهوری اسلامی درست در روزی ارسال شده است که با سرنگونی یک فروند پهپاد آمریکا در جنوب ایران تنش در رابطه دو کشور ایران و آمریکا وارد مرحله تازه‌ای شد.

بامداد روز پنج‌شنبه سپاه پاسداران اعلام کرد که یک فروند پهپاد آمریکایی را «بر فراز قلمرو ایران» ساقط کرده است. این در حالی است که آمریکا می‌گوید این پهپاد در آب‌های بین‌المللی هدف قرار گرفته شده است.

در نخستین واکنش به این رخداد، ساعاتی پس از انتشار خبر سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط سپاه پاسداران، دونالد ترامپ در توییتر خود نوشت: «ایران اشتباه خیلی بزرگی کرد.»

حال رویترز به نقل از دست‌کم دو مقام ایرانی بی نام و نشان می‌گوید که آقای ترامپ پنج‌شنبه «شب» به تهران هم در مورد حمله قریب‌الوقوع هشدار داده و هم بار دیگر پیشنهاد مذاکره را مطرح کرده است.

در این گزارش آمده است که آقای ترامپ «مدتی کوتاه» برای دریافت پاسخ از ایران وقت داده است.

شاید به همین دلیل باشد که ایالات متحده روز پنج‌شنبه در نهایت در پاسخ به سرنگونی پهپاد خود به دست ایران به مقابله به مثل متوسل نشد، گرچه طبق گزارش نیویورک تایمز تمام شرایط عملیات علیه مواضع تهران مهیا بوده است.

رویترز به نقل از یک مقام ایرانی نوشت: «ترامپ در پیام خود گفته بود که مخالف جنگ با ایران است و مایل است که با ایران درباره مسائل مختلف گفت‌وگو کند....»

این مقام ادامه داد: «او مدت کوتاهی برای دریافت پاسخ ما وقت داد، اما جواب فوری ما این بود که تصمیم درباره این امر با رهبر معظم [آیت‌الله خامنه‌ای] است.»

در گزارش نیویورک تایمز از انصراف رئیس جمهور آمریکا از حمله به خاک ایران اشاره نشده بود که حمله به طور کلی منتفی شده یا به زمان دیگری موکول شده است.

رویترز در ادامه به نقل از یک مقام دیگر می‌نویسد که به آمریکا همچنین پاسخ داده شده است که رهبر جمهوری اسلامی «با هر مذاکره‌ای مخالف است، اما این پیغام به او منتقل خواهد شد».

این مقام دوم همچنین می‌گوید که به مقام عمانی واسطه گفته شده است که «حمله به ایران عواقب منطقه‌ای و بین‌المللی خواهد داشت».

آیت‌الله خامنه‌ای به‌ویژه در چند سال گذشته چند بار از ایالات متحده پیغام گرفته و به مذاکره در مورد مسائل دو کشور دعوت شده، اما او هر بار پاسخ منفی داده است.

آخرین مورد همین هفته پیش بود که رهبر جمهوری اسلامی بر سینه نخست وزیر ژاپن به عنوان فرستاده آمریکا دست رد زد.

آیت‌الله خامنه‌ای روز پنج‌شنبه، ۲۳ خردادماه، در دیدار با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، پیشنهاد مذاکره با دولت دونالد ترامپ را که آبه حامل آن بود رد کرد. او تاکید کرد که به «صداقت» آمریکایی‌ها باور ندارد.

درست در همین روز خبر رسید که دو نفتکش در دریای عمان هدف قرار گرفته شده‌اند: آمریکا سپاه را به حمله به این دو کشتی متهم کرد، اما ایران خود را مبرا دانسته و حملات را مشکوک دانست.

عمان پیشتر هم بارها نقش میانجی را میان ایران و آمریکا ایفا کرده است.