چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸: سازمان عفو بین‌الملل در آستانه ۷ شهریورماه، روز جهانی قربانیان ناپدیدسازی قهری، بیانیه‌ای منتشر کرد و امتناع مقامات جمهوری اسلامی از پذیرش مسئولیت اعدام هزاران زندانی دگراندیش را بحرانی خواند که جامعه جهانی آن را نادیده می گیرد. در این بیانیه با اشاره به رنج خانواده‌های این قربانیان اعلام شده است که مسئولان ایرانی باید محل دفن اعدام شدگان را افشا کرده و به آنها اجازه بدهند تا بدون محدودیت برای عزیزان خود مراسم یادبود برگزار کنند.
در این روز جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات میرموسی ضیاگرگری و سجاد شهیری، دو فعال مدنی (آذربایجانی) در دادگاه کیفری ۲، شهرستان نقده برگزار شد. این شهروندان در تاریخ ۱ تیرماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی در ارومیه و نقده بازداشت و پس از ۲۵ روز با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بودند.
یک روز پیش‌تر در اردبیل جلسه دادگاه تجدید نظر رحیم غلامی، شاعر و نویسنده برگزار شد. آقای غلامی در مرحله بدوی به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود. .
در همین روز نیروهای امنیتی رضا مهرگان، از امضاکنندگان نامه‌ی موسوم به ۱۴ تن را در حوالی رامسر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

پنجشنبه ۷ شهریــور: رسول طالب مقدم، از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در شعبه‌ی ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی افشاری به دو سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و دو سال تبعید به خراسان جنوبی و دو سال محرومیت از عضویت در دستجات، احزاب و گروه ها و استفاده از تلفن همراه محکوم شد.
در همین روز در حریان یک تجمع دانشجویی، علی غلامی و دانیال جعفری عادل گرجی، از دانشجویان دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. بازداشت آنها در ارتباط با اعتراض دانشجویان به دستور انتقال این دانشگاه به سوهانک صورت گرفته است.

جمعه ۸ شهریــور: خبر محکومیت یاسر امینی آذر معلم و فعال صنفی معلمان شهرستان مهاباد، به ۱۵ ماه حبس تعزیری منتشر شد. در همین روز وکلای متهمان پرونده اعتراضات هفت تپه در نامه‌ای مشترک اظهارات اخیر معاون قضایی دادستان کل کشور در خصوص این متهمان را رد کرده و اعلام کردند که هیچ ادله مستندی برای اثبات اظهارات وی در پرونده وجود ندارد. سعید عمرانی گفته بود که متهمان پرونده اعتراضات هفت تپه “با دریافت پول قصد به آشوب کشیدن کشور را داشتند”.
در همین روز ماموران امنیتی کمال جعفری یزدی، استاد دانشگاه ساکن مشهد و از امضاکنندگان نامه‌ی موسوم به ۱۴ نفر را در منزلش خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. در تاریخ ۲۸ مردادماه، حکم دادگاه تجدید نظر مبنی بر تائید حکم ۱۳ سال حبس کمال جعفری یزدی، به وکیل وی ابلاغ شده بود.
در همین روز کمپین اعتراض به حکم زندان سه نویسنده (رضا خندان، بکتاش آبتین و کیوان باژن) در صفحه‌ی خود اعلام کرد که ایزابل آلنده نویسنده سرشناس شیلیایی در همراهی با این کمپین طومار اعتراضی را امضا کرده است.

شنبه ۹ شهریــور: پروین محمدی، علیرضا ثقفی و هاله صفرزاده از فعالان کارگری بازداشت شده در پارک جهان نما هر یک به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند.
در همین روز عاطفه رنگریز، پژوهشگر و از بازداشت‌شدگان روز جهانی کارگر طی حکمی که به وکیل وی ابلاغ شد به ۱۱ سال و شش ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات عاطفه رنگریز در تاریخ ۱۴ مردادماه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی مقیسه برگزار شده بود.
دانشجوی دیگری در همین روز جکم زندان گرفت. دادگاه تجدید نظر استان تهران، محسن حق‌شناس، دانشجوی دانشگاه تهران را به ۱ سال حبس تعزیری، ممنوعیت فعالیت های رسانه‌ای و ممنوعیت عضویت در احزاب و دستجات سیاسی و اجتماعی محکوم کرد.
. در این روز نجف مهدی‌پور، روزنامه‌نگار ایلامی از زندان دره‌شهر به زندان ایلام منتقل شد. آقای مهدی‌پور از تاریخ ۱۱ خرداد ماه امسال جهت تحمل حبس یک ساله خود در زندان دره‌شهر بسر می‌برد.
در این روز بار دیگر فشارهای وارده و محرومیت‌های آتنا دائمی رسانه‌ای شد. آتنا دائمی، کنشگر مدنی محبوس در زندان اوین همچنان با محدودیت‌ها و فشارهای بسیاری روبروست.
در همین روز اسرین درکاله، فعال حقوق زنان در موارد متعددی تفهیم اتهام شد. از جمله؛ ۱.اجتماع و تبانی به قصد انجام جرم علیه امنیت کشور. ۲.فعالیت تبلیغی علیه نظام. ۳.عضویت در گروه ندای زنان ایران با هدف بر هم زدن امنیت کشور. ۴.تشویق به فساد و فحشا از طریق کشف حجاب و حمایت از این موضوع و جریانات همراه آن و انتشار آن در فضای مجازی. ۵. تظاهر به عمل حرام در اماکن عمومی”.
وی بیش از یک ماه گذشته را در بازداشت به سر برده است.

یکشنبه ۱۰ شهریور: شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران حکم دادگاه بدوی بهنام ابراهیم‌زاده، فعال کارگری و فعال حقوق کودکان مبنی بر شش سال حبس را تایید کرد.
در همین روز شهرزاد جعفری، خواهر نوشین جعفری را ماموران امنیتی در منزلش بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.. نوشین جعفری، خبرنگار و عکاس سینما و تئاتر در تاریخ ۱۲ مردادماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.
در همین روز بیش از ۲۰۰ نفر از هنرمندان سینما و تئاتر ایران با انتشار نامه ای نسبت به وضعیت نوشین جعفری ابراز نگرانی کردند.
در این روز فاطمه (آیلار) باختری، نوکیش مسیحی که پیش‌تر به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود، برای اجرای حکم حبس راهی زندان اوین شد. اتهام او “تبلیغ علیه نظام” است..

دوشنبه ۱۱ شهریــور: مایکل وایت، زندانی آمریکایی در زندان وکیل آباد مشهد که به اتهامات "توهین به رهبری” و انتشار یک عکس خصوص در فضای مجازی به ۱۰سال حبس محکوم شده به دلیل ابتلا به بیماری سرطان و عدم رسیدگی پزشکی در وضعیت نامناسبی به‌سر می‌برد.
در همین روز یوسف جلیل شهروند ساکن یاسوج به دلیل انتشار مطالب در گروه تلگرامی خصوصی، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر به ۶ ماه حبس و شلاق محکوم شد. مجازات این شهروند به مدت ۳ سال به حالت تعلیق درآمده است.
در همین روز یک زن جوان در مقابل یکی از واحدهای قضایی شهر تهران خودسوزی کرد.. این شهروند جهت پیگیری پرونده خود در ارتباط با موضوع “حجاب” به دادگاه مراجعه کرده و این اقدام وی پس از رسیدگی نشدن به پرونده اش صورت گرفته است. گفته می‌شود وی از بازداشت‌شدگان استادیوم آزادی است.
در همین روز روح‌اله زیبایی شهروند بهایی با تودیع وثیقه آزاد شد.
در همین روز مولوی رشید احمد آرامش، روحانی اهل سنت و از مدرسین مدرسه دینی منبع العلوم کوه ون در شهرستان سرباز، به اداره اطلاعات این شهر احضار و مورد بازجویی قرار گرفت.
سه‌شنبه ۱۲ شهریــور: روحا ایمانی، شهروند بهایی اهل کرمان برای تحمل دوره محکومیت خود بازداشت و راهی زندان شد. این شهروند بهایی آبان ماه سال ۹۷ در دادگاه انقلاب یزد به ۹ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.


 

کمیته مرکزی سازمان راه کارگر 

در همدردی با مردم سیستان و بلوچستان و در همبستگی با جنبش انقلابی برای سرنگونی رژیم اسلام و سرمایه

همزمان با گسترش تظاهرات و تدارک برای سازماندهی اعتصاب عمومی،

کمک رسانی به سیل زده گان را از یاد نبریم! 

سازمان ما از همه انسانهای ازاده در داخل و خارج از کشور میخواهد که کمکهای نقدی و غیرنقدی خود را مستقلا سازماندهی و به دست مردم محروم بلوچستان و سایر مناطق سیل زده برسانند.

--------------------------------------------

اطلاعیه مشترک نیروهای کمونیست و چپ 

جنبش آبان ماه ادامه دارد!

"جمهوری اسلامی نابود باید گردد"!

ما شش حزب و سازمان کمونیست و چپ، ضمن اظهار همدری با بازماندگان تراژدی سقوط هواپیما و جانباختن ١٧٦ انسان بیدفاع اعلام میکنیم که خامنه ای و بالاترین مقامات جمهوری اسلامی بجرم چهار دهه نسل کشی، بجرم کشتار ١٥٠٠ نفر از عزیزانمان در آبانماه ٩٨ و بجرم کشتار مردم عادی در واقعه اخیر باید محاکمه شوند. ما از مبارزات انقلابی برای سرنگونی جمهوری اسلامی قاطعانه حمایت میکنیم و خود را بخشی از این مبارزه برحق میدانیم. از نظر ما پایان دادن فوری به مصائب و مشقات دهها میلیون مردم ایران و منطقه در گرو سرنگونی انقلابی جمهوری اسلامی و استقرار یک دولت انقلابی و کارگری است.

-------------------------------------------

کمیته مرکزی سازمان راه کارگر

جنایت جنگی رژیم اسلامی علیه هواپیمای مسافربری

و تداوم جنبش انقلابی در ایران

ما ضمن ابراز اندوه و همدردی عمیق با خانواده جانباختگان فاجعه ساقط کردن هواپیمای مسافربری، نسبت به عروج مجدد و تداوم جنبشهای اعتراضی و انقلابی  و اشتعال بیش از پیش آن در ایران تردیدی نداریم. این تظاهرات مردمی و ضداستبدادی عمومی و ضد سرمایه داری جاری، بیش از هر زمان لازم است با پیکارهای طبقاتی کارگران و زحمتکشان گره بخورد و با موجی از اعتصابات عمومی و سیاسی کارگری و مردمی پیوند زده شود. تقویت یا ایجاد تشکلهای کارگری در محیط کار و شوراها و تشکلهای مردمی در محلات و محیط زندگی، باید بیش از هر زمان در دستور کار فعالین پیشرو قرار گیرد. تنها با تقویت عنصر سازماندهی ، تشکیلات و هماهنگی است که میتوان اعتراضات پراکنده و یا خیزشهای مقطعی را به سوی یک انقلاب مداوم سوق داد.

------------------------------------------------------

اعلامیه کمیته مرکزی سازمان راه کارگر

درباره ترور قاسم سلیمانی 

دور جدید رویارویی ایران و امریکا و مخاطرات آن برای مردم خاورمیانه و جنبش های اجتماعی 

براى  تماس با ما لطفا از آدرسهاى زير استفاده كنيد
 
contact@rahkargar.com

دفتر یادبود جانباختگان راه کارگر

سرنوشت تاریخی آموزه‌ی کارل مارکس : و.ا. لنین ترجمه‌ی رسول قنبری
راه رستگاری از نولیبرالیسم : جورج مونبیو ترجمه‌ی محمود حایر
فروریزش سرمایه‌داری جهانی: برآمدن چپ رادیکال : سمیر امین
سرمایه‌داری شکست خورده است؛ بعدش چه؟ جان بلامی فاستر
کار غیرمادی : ولفگانگ فریتز هاگ ترجمه‌ی حسن آزاد
مرکز کارگری لاتینی ها در نیویورک : دیوید لوین ترجمه: نسرین ابراهیمی
زنجیره‌های جهانی کالا و نوامپریالیسم: جان بلامی فاستر و دیگران
این بحرانِ سرمایه‌داری، ساختاری است : گفت‌وگو با سمیر امین ترجمه‌ی کمال اطهاری
تلویزیون برابری در یوتیوپ